Jdi na obsah Jdi na menu
 


N. D. Walsch: Kniha o plném a správném životě

1. 3. 2008

.

Neale Donald Walsch: Kniha o plném a správném životě

95 stran, nakladatelství PRAGMA, asi! 1999

*

Tato knížka je vlastně jakousi zapsanou "přednáškou", kdy autor promlouvá ke svému publiku a ke čtenáři. Zhruba polovina knžky je autorovo samostatné vyprávění, potom se ale aktivněji obrací k posluchačům a odpovídá na jejich otázky.

Většina knížky se zabývá otázkou holistického života. Holistický život přitom znamená, že člověk si uvědomuje, že je částí celého systému, celé reality. Neodděluje se od svého okolí, ale zachází s ním tak, jako by to byla část jeho osobnosti. Hodně mě zaujala odpověď na otázku: "Co máme dělat, abychom z holistického hlediska nasytili svou mysl, tělo a duši....udržovat je všechny v rovnováze?" 

Autor v odpovědi na tuto otázku nejdřív zdůvodňuje, proč je tak těžké se udržet v rovnováze. Je to proto, že svět je natolik spletitý, že se nám jeví jako nerovnovážný. My se z tohoto důvodu chováme také nerovnovážně. Skládáme se přitom ze třech rovnocenných částí a to mysli, těla a duše. Všechny tři části jsou stejně důležité a tak bychom je měli rozvíjet podobnou měrou. Měli bychom udržovat v kondici svou tělesnou schránku cvičením. Stejnou pozornost bychom měli věnovat své mysli, přičemž ta se nejlépe rozvíjí čtením knih. Důležité je také neopomíjet své duchovní potřeby a meditovat. Když se budeme takto věnovat všem třem potřebách, udržíme si rovnováhu. Problém nerovnováhy tkví jednoduše v tom, že se většina lidí aktivně věnuje jen jedné z těchto potřeb, tak dalece, že se nevěnuje ostatním.

*

Něco o autorovi

Neale Donald Walsch se narodil 10. září 1943 (znamení Panna) v Milwaukee. Je to americký spisovatel a autor Hovorů s Bohem. Svou filozofii dále rozvíjí například v knihách  Přátelství s Bohem nebo O lidských vztazích. Před začátkem publikování svých knih, na začátku 90. let, utrpěl Walsch několik těžkých životních ran. Stále přecházel z jedné oblasti kariéry do druhé, stále však nemohl najít pracovní uspokojení. Přitom jeho partnerský život procházel krizemi (oženil se a rozvedl celkem čtyřikrát) a jeho zdravotní stav se zhoršoval.

Rozhodl se proto přestěhovat do státu Oregon, kde chtěl v novém prostředí začít nový život a najít konečně sám sebe. Osud mu však připravil více, než jen změnu prostředí. Tato změna způsobila změnu v celém jeho životě. Přihodila se mu dopravní nehoda, ze které vyvázl se zlomenou krční páteří. Následně kvůli rehabilitacím, které trvali více než rok, ztratil práci a kvůli manželství, které se mu již dříve rozpadlo, přišel o svůj domov, a tak se během několika měsíců ocitl na ulici jako bezdomovec. Byl nucený žít ve stanu nedaleko Ashlandu v Oregonu, sbíral použité plechovky, aby měl co jíst. V ten čas si Walsch myslel, že jeho život skončil. Trvalo mu téměř rok, než si znovu uspořádal svůj život a získal opět střechu nad hlavou. Nejdříve si našel skromné zaměstnání na částečný úvazek v oblasti rozhlasového vysílání, kde se dopracoval k místu na plný pracovní úvaek a později, jako vyvrcholení své kariéry, k místu moderátora rozhlasové talk show.

Neale Donald Walsch se dostal až na dno společnosti, byl svědkem života na ulici a teď se zdálo, že je úspěšný. Pociťoval však ve svém životě prázdnotu. Zoufalý začal po práci psát dopisy Bohu, kladl mu otázky a odpovědi přicházely. A tak začaly hovory s Bohem.

*

Můj názor na knížku

Bylo to hezké záživné počtení. Někdy mi sice ty jeho názory připadaly přitažené za vlasy, každopádně to bylo ale zajímavé a mnohdy i uklidňující.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář