Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rabí 2007

2. 3. 2008

Hrad Rabí

....................

9. září 2007 jsme si s mámou a s Martou udělali výlet. Počasí sice nebylo ideální, byl to takový pravý podzimní zamračený den, ale nepršelo a to nám ke spokojenosti stačilo. Zajímavější to bylo ještě v tom, že jsme tam nejeli obvyklým přibližovacím prostředkem, ale parní mašinou Šlechtičnou. Lokomotiva na nás všechny působila impozantním dojmem a přesto, že cesta trvala celkem dlouho, jsme se nenudili. Přes vagony totiž procházeli dva muzikanti, z nichž jeden měl trdlo a druhý harmoniku, takže o srandu bylo postaráno.  Samotný hrad se nám líbil velmi moc, při prohlídce jsme se mohli podívat jak na nádvoří, tak dovnitř do místností, kde byly za sklem vystavené vykopávky: různé hliněné nádoby, knoflíky, šperky a podobné věci. Když jsme se  hradu nabažili, navštívili jsme ještě židovský hřbitov, který byl kousek  pěšky. Bylo to tam hodně zajímavé a tajemné, jenom jsme pořád přemýšleli nad tím, proč jsou na vršku každého náhrobku položené kamínky? .............

llll

Něco z historie

Hrad je vystavěn v gotickém slohu a pravděpodobně byl založen ve 13. století. Součástí českých zemí byl však až koncem tohoto století, to když se jeho majiteli stali páni z Velhartic. Za 1. potvrzené majitele hradu lze označit Švihovské z Rýzmberka, kteří hrad rozšířili.

Hrad zažil dobyvání Husity i svůj největší rozkět, kterého se dočkal koncem 15. století, kdy se stal hrad majetkem Půty II. Švihovského z Rýzmberka. Dalšími majiteli hradu byli synové Půty, ti ale díky zadlužení museli rozprodávat majetek. Hrad poté putoval od majitele k majiteli ale doba jeho slávy byla pryč: hrad postupně chátral.

Dnes je majitelem hradu Správa národního památkového ústavu.

Zajímavost

K hradu Rabí se také váže pověst. Protože hrad potřeboval studnu jako zdroj vody, přístupný v případě obléhání, bylo nařízeno pány Švihovskými ji vyhloubit. Studna budila obdiv a podivení všech, kteří se odhodlali pohlédnout do jejích útrob. Ode dna se ozývalo šumění, jakoby tudy protékal potok a časem se zde začaly zjevovat podoby strašidelných oblud. Lidem se zdálo, že se po stranách třpytí zlato a stříbro. Protože byli obané zvídaví, rozhodli se, že zjistí, kde má studna východ. Spustli tedy do hlubin kachnu a přivázali jí červený šátek. Kachna poté opravdu vyplavala, a to na rybníce u sousední obce Žichovice. Přešla staletí a studna na nádvoří zmizela, došlo k jejímu zasypání. Zatím byla vyhloubena do hloubky přes 20 metrů, ale co je níže, stále zůstává tajemstvím.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář